6-9 Ay Oyunları

7. Ay Oyunları

Ona bebek dergileri, resimli kitaplar gösterin. ( Kendi tutup, inceleyebileceği kitaplar alın.) Yüzünüzü kapatıp, birden ‘Ce-e’ diyerek açın. Çok keyiflenecektir. ( Daha sonra onun yüzünü kapatarak, oyunu geliştirin.) Aynadan ona kendini gösterin ve kim olduğunu sorun. Sonra ona kendi ismini söyleyin. Ne yaptığınızı söyleyerek onunla dans edin. Onu kucaklayın ve sevginizi gösterin. ( Onunla hep yumuşak bir ses tonuyla konuşun.) Birbirleriyle eşleşen, birbirinin içine geçen oyuncaklar alın. ( Evdeki çeşitli kapaklarla da böyle oyunlar oynayabilirsiniz. Büyükten küçüğe doğru dizilmiş 3 kapağın bebeğinizi ne kadar eğlendirdiğini görebilirsiniz.) Bebğinizin görebileceği bir yere çeşitli hayvan resimleri asın. ( Aile fotoğrafları ya da kendi fotoğraflarını da asabilirsiniz.) Ona sıkabileceği nitelikte çeşitli oyuncaklar verin.

8. Ay Oyunları

Eğlenceli ve taklit etmekten hoşlanacağı sesler çıkarın ve hareketler yapın. Bebek ve çocuk şarkıları dinletin Ayakta pozisyona getirerek dans etmesini, yürümesini, tempo tutmasını sağlayın. Bebeğinizle birlikte emekleyin, hızlandıkça onu övün. (Büyük çocuğunuz varsa onu da dahil edin.) Oyuncaklarınn bir sepete doldurun ve nasıl çıkaracağını öğretin. Daha sonra yeniden doldurun ve onun boşaltmasına izin verin. Birlikte alışverişe çıkın. ( Kalabalık ortamlar onun için uyarıcı ve eğlencelidir.) Bebeğinize zaman ayırın. ( Kucaklayın, öpün, konuşun.) Oyuncağını uzak bir yere koyun ve hareketlerine yardım ederek onu almasını sağlayın. El kaslarınının gelişmesi için, oyuncaklarını tutmasını ve kaldırmasını destekleyin. Artık oynamadığı oyuncaklar varsa ortadan kaldırın.

9. Ay Oyunları

Bebeğinizle beraber aynanın karşısına geçin ve beraber “şaşırmış, sevinmiş, mutlu, mutsuz” gibi değişik yüz ifadeleri deneyin. Onunla beraber oynarken oyuna sevdiği bir hayvan oyucağı da katın. (oyuncak ayı, ördek, inek gibi) mesela ”İneğin karnı acıkmış, hadi sen onu otlat, ona burdan su ver” diyebilirsiniz.

To Top ↑