1-3 Ay Oyunları

1. Ay Oyunları

Onun yüz ifadelerini ve çıkardığı sesleri taklit edin. Yumuşak bir sesle kulağına konuşun ya da müzik dinletin. Ona basit şekiller, parlak ve renkli nesneler ya da resimler gösterin. Yatağının kenarına ufak ve hareketli oyuncaklar asın. Bebeğinizi sık sık kucağınıza alın ve öpün. Onunla ilgilenin! Konuşun ve ona ismiyle seslenin. Melodili ninniler, tekerlemeler dinletin. Belli bir tekerlemeyi, belli zamanlarda söyleyin. Mesela banyo yaptırırken hep aynı nininiyi söylerseniz, zamanla alıştığını göreceksiniz. (Doğumundan sonra her ay bunu yapabilirsiniz!)

2. Ay Oyunları

Bebeğinizle konuşmanız, bu dönemde onun için en eğlenceli oyun olacak! (Dikkatini çekmek için yüksek, sakinleştirmek içinse alçak sesle konuşabilirsiniz.) Parlak ve renkli oyuncakları yüzünün, sesli oyuncakları kulağının çevresinde dolaştırarak onu eğlendirin. Kulağına yavaşça ismini söylediğinizde gözleri hareketlenir ve başını size çevirmeye çalışır. Havanın uygun olduğu günlerde bebeğinizi yürüyüşe çıkarın. Konuşun, dokunun, kucaklayın ve sevginizi gösterin. Odasında kısık sesli ve yumuşak melodili müzikler çalın. (Doğumundan sonra her ay bunu yapabilirsiniz!)

3. Ay Oyunları

Oynarken direkt ona bakmayı unutmayın. Çünkü bebeğiniz için yüzünüz, profilinizden daha ilgi çekici! Pek çok farklı nesne gösterin ve yakalaması için onu cesaretlendirin. ( Dinlemesi, dokunması, izlemesi için ilginç ama yutamayacağı büyüklükte oyuncaklar seçin.) Eline bir oyuncak verip, onunla nasıl ses çıkartacağını öğretin. Zaman zaman kucağınıza alın ve dünyayı farklı bir açıdan görmesini sağlayın. Onu överek yaptıklarından memnun olduğunuzu gösterin. İlgi ve sevginizi şarkı söyleyip, onunla dans ederek gösterin. Farklı dokularda, şekillerde ve büyüklükte oyuncaklar alın. Hareketli ve yumuşak oyuncaklarla oynamasını sağlayın. Onunla sık sık konuşmaya devam edin.

To Top ↑