Tuvalet Eğitimi

Siz ve yeni yürümeye başlayan çocuğunuz kirli bezlere elveda demek üzere misiniz? Eğer öyleyse o zaman tuvalet eğitimi konusunda bilgilenme zamanı geldi demektir. Tuvalet eğitimi (aynı zamanda lazımlık eğitimi olarak da bilinir) size ve yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için zor ve problemli bir süre olabilir fakat iyi kılavuz bilgilerle çok daha kolaylaşır. Bu sizin için eğlenceli ve unutulmaz bir zaman olabilir, çünkü çocuğunuz vücut işlevleri hakkında sizi güldürecek kelimeler söyleyebilir. Bazı çocuklar kendi kendine tuvalet eğitimini tamamlarlar; fakat bazıları için tuvalet eğitimi uzun, zor bir yol da olabilir. Tuvalet eğitimi hakkında bilgi edinerek, anlayış göstererek, duygularını paylaşarak, çocuğunuzun kısa bir sürede lazımlığını güvenle kullanır hale gelmesiyle, siz de bez değiştirme masasını artık elden çıkartabilirsiniz.

Tuvalet Eğitiminin Üstesinden Gelmek

En başarılı tuvalet eğitimi teknikleri, olumlu pekiştirme kullanır, bu eğitime ancak çocuk fiziksel ve manevi olarak hazır olduğu zaman başlamak daha iyi olur. Eğer yeni yürümeye başlayan çocuğunuza hazır olmadan lazımlık eğitimi vermeye çalışırsanız bu her ikiniz için de zorlayıcı bir süreç olabilir. Büyüyen bebeğiniz, 20 ay gibi erken bir sürede tuvalet eğitimine hazır olabilir. Eğer çocuğunuz bezinin ıslak olduğunu ve değişmesi gerektiğini bildirirse bu onun tuvalet eğitimine hazır olduğunun işareti olabilir. Küçük çocuğunuzun hazır olup olmadığını etkileyen başka faktörler de mevcuttur. Eğer çocuğunuz hemen tuvalet eğitimine adapte olmazsa hayal kırıklığına uğramayın. Çocukların 5 yaşına kadar yatağı ıslatmaları “normal” sayılmaktadır. Eğer çocuğunuz yetişkin tuvaleti kullanma konusunda problemler yaşıyorsa, çözüm ceza ve aşırı disiplin değildir. Anlayış ve tuvalet alışkanlığı çok yardımcı olacaktır. Çocuğunuz eğer kendi başına tuvalete gidebiliyorsa ve lazımlığını hiç veya az yardımla kullanabiliyorsa o zaman “tuvalet eğitimli” olduğu varsayılabilir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır?

Çocuğunuza tuvalet eğitimini verebilmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İlk önce yapılacak şey biraz tuvalet eğitimi hazırlığı olacaktır. Bu, yürümeye başlayan çocuğunuzu tuvalet eğitimi ile ilgili sözlere alışmasını sağlamak (eğlenceli kelimeler 1 numara 2 numara gibi), onların tuvalet ihtiyaçlarının nereden geldiğini ona açıklamak ve bunu yapmalarının tamamen normal olduğunu açıklamak gibi. Onlara lazımlık kullanmanın faydalı hatta eğlenceli olduğunu bile söyleyebilirsiniz- böylece lazımlığını kullandıktan sonra kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Küçüğün tuvalet üstünde veya ellerini yıkarken, havlu ile kurularken resimlerini de çekebilirsiniz. Bu, onların tuvalet eğitimi başarılarını pekiştirecektir, ama bazı çocuklar ilk aşamalarda biraz utangaç olabilirler. Aynı zamanda lazımlığı da çocuğunuza tanıtmanız gerekir, böylece ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmiş olurlar. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamadan önce bazı lazımlık eğitim malzemelerine de gereksiniminiz olabilir. Lazımlık veya çocuklar için adapte edilmiş bir klozet çok yardımcı olabilir. Bu malzemeleri almaya giderken çocuğunuzu da beraberinizde götürebilirsiniz. Bu olayı özel bir geziye dönüştürün, alınacakları onların seçmesine izin verin ve niye aldığınızı açıklayın. Örneğin “Çocuğunuzun tuvaletini yaptıktan sonra sifonu çekmesine izin verin (tuvaletini lazımlıkta yapsa bile), “Kızım bunu çok hoş buluyor, bu olay onun özel sorumluluğu” gibi ipuçları çok yardımcı olabilir. Bezlerden, tuvalet eğitimi için özel tasarlanmış külotlara geçiş büyük bir adımdır. Tuvalet eğitimi külotları, süreci hızlandırabilir fakat ancak çocuk hazır olunca kullanılmalıdır.

To Top ↑