3-6 Ay Oyunları

4. Ay Oyunları

Ona müzik dinletin. Renkli bir çorabın tepesini kesip bileğine geçirin. (Ellerini daha kolay bulacak ve oynayacaktır.) Banyo yaparken, banyo oyuncaklarıyla oynaması için daha uzun zaman ayırın. (Gelişimine yardım eder.) Başarılarını gülümseyerek, onu kucaklayıp severek kutlayın ki motive olsun. Yeni şeyler keşfetmesi ve oyuncaklarıyla oynaması için ona, tehlikesiz, boş ve geniş bir alan ayırın. Onu sık sık kucaklayıp dikkatli bir şekilde kaldırın. Çünkü sallanmak, hoplamak ve zıplamak gibi hareketli oyunlardan çok hoşlanır. Bebeğiniz gülerken, siz de gülün. Bebeğinize tutacağı, kavrayabileceği, tadacağı ve dinleyebileceği oyuncaklar verin.

5. Ay Oyunları

Yatağına bir ayna koyun ki kendini görsün. (Beraber ayna karşısına geçin ve birbirinizi uzun süre inceleyin.) Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit edin. Kısa cümleler kurarak, onunla konuşun. Başka bebeklerle konuşmasına ve onları incelemesine izin verin. Sık sık kucaklayın, sevginizi gösterin. Onun fotoğraflarını çekin veya kameraya çekin ki ileride beraber izleyin. (Bebeğinizin doğumundan sonra her ay bunu yapabilirsiniz!) Onunla sürekli konuşun. ( Anladığınızı mimiklerinizle belirtin. ) Vücudunuzun çeşitli yerlerine dokunun ve ona isimlerini söyleyin. (Burun, kulak, dudak gibi.)

6. Ay Oyunları

Ona şarkılar söyleyin, birlikte tempo tutun, el çırpın… Önemli kelimeleri yumuşak bir tonla ve vurgulayarak tekrarlayın. Onu kucağınıza alın ve çıkardığı sesleri ya da yüz ifadelerini siz de tekrarlayın. Çevresine yumuşak yastıklar koyarak, bir an önce desteksiz oturabilmesine yardım edin. Yüzüstü yatırın ve kollarıyla vücudunu nasıl kaldıracağını öğretin. Sizi görebileceği bir yere geçip, kollarınızı açın ve onu kucaklayacağınızı söyleyin, (Bebeğiniz gülümser ve cilve yapar.) O size uzanırken, siz onu kucaklayın. Yuvarlanan, silindir şeklinde oyuncaklar alarak, daha çok hareket etmesini sağlayın. Bir el fenerinin lamba kısmını değişik şekillerde kesilmiş kartonla kaplayın. (kalp, araba, kuş gibi) Işıkları kapatın ve bu gölgeyi duvara yansıtın ve oyunu geliştirin. Bebeğinizi, başka bebeklerle vakit geçirebileceği yerlere götürün. Onu pusetle gezdirirken, pusetine bir balon bağlayın.

To Top ↑